מועצה מקומית זכרון יעקב

פתיחת תפריט ניידים

מניעת התפשטות היתושים

יחד פועלים למניעת התפשטות היתושים

 
מים עומדים עם יתושיםכמו מידי שנה, פועלת המועצה המקומית זכרון יעקב לצמצום מטרד עקיצות היתושים. דיווחי תושבים מגיעים אל מוקד 106 של המועצה. היתוש הטיגריס האסייני שחדר לישראל בשנת 2002, הוא יתוש שחור בעל פסים לבנים. 
 
"מוצאו של היתוש הוא במזרח הרחוק והוא קצר תעופה", כך מסביר עופר אזרן, מדביר מקצועי מטעם חברת "אמנוןהדברות" שזכתה במכרז הדברה של המועצה המקומית. "היתושות העוקצות, פועלות בשעות היום ובין הערביים ועפותמרחק לא רב, כמה מאות מטרים במהלך כל חייהן". 
 
אזרן מקבל את פניות התושבים ממוקד המועצה ופועל לאיתור מקורות דגירה של היתושים בבתי מגורים ובשטחים ציבוריים, לעצירת התפשטות היתושים. "מרבית היתושות שעוקצות גדלות בחצרות הבתים – וזהו פרט שאנשים רבים לא מודעים לו. היתושות מטילות במקווי מים קטנים, לעיתים נסתרים מן העין. למעשה כל מים שעומדים יותר משבוע, יכולים לייצר יתושיםבוגרים".
 
טליה מבור, מנהלת המחלקה לאיכות סביבה וקיימות במועצה המקומית מסבירה כי הפתרון היעיל, הבריא והבטוח ביותרנגד יתושים הוא מניעה. "אחד ממקורות הדגירה המרכזיים של היתושותהוא מים עומדים, כמו למשל בריכות נוי ודלייםשנמצאים בחצרות הבתים. לכן עצירת התפשטות היתושים יכולה להיעשות רק באמצעות התגייסות משותפת של תושביהמושבה והמרחב כולו. לשם כך חשוב שכל אחד מאיתנו יקפיד על ייבוש וכיסוי של מוקדי מים כמו בריכות קטנות, דלייםמלאים ואף תחתיות של עציצים. אנו קוראים לתושבים להימנע מהשקיית יתר של הגינות, ולפנות אלינו דרך מוקד 106, לדיווח על מטרדי יתושים, ואנו נפעל בהקדם".
 

התנהגות מונעת עקיצות:

1.      לבצע סריקה אחת לשבוע בחצר וליבש מוקדים עם מים עומדים.
2.      לנקז מים עומדים ממרזבים סתומים, מקלטים מוצפים ובורות.
3.      לרוקן בקבוקים, תחתיות עציצים, אגרטלים, אדניות, בריכות שחייה לא פעילות, חביותועוד.
4.      למנוע דליפות ברזים.
5.      לכסות ולאטום היטב כל מקור מים שלא ניתן לנקז.
6.      לפני יציאה לחצר, מרחו חומר דוחה יתושים.
7.      להימנע מהשקיית יתר בגינות. לחות גבוהה מושכת יתושים.
8.      מתבקשים לדווח למוקד העירוני או באפליקציה על מים עומדים ומטרדי יתושים.