רשימת קיצורי מקלדת

סרן ישראל-שלמה גנוסוב ז"ל

בן ציפורה ומנחם
תאריך לידה: 20/6/1916
בי באב תשד, 30/07/1944
במדגסקר
מקום קבורה: בית העלמין מדגסקר

קורות חיים

בן ציפורה ומנחם. נולד בי"ט בסיוון תרע"ו (20.6.1916) בדרום אפריקה. אביו היה ממייסדי אגודת "דורשי ציון" הראשונה בקייפטאון ויושב ראש שלה, והוריו היו פעילים ביותר למען הציונות. ב-1925 עלה ארצה עם אמו אחיו ושתי אחיותיו. אביו נשאר בדרום אפריקה כדי לחסל שם את עסקיו אך מחמת המשבר הכלכלי החמור שפרץ אז בארץ-ישראל נמנעה ממנו עלייתו ולפיכך חזרה האם זמנית לארץ מוצאה. ישראל ואחותו הבכירה נשארו בבית דודיהם בארץ. לאחר פטירת הדודה נשלחו ישראל בן האחת-עשרה ואחותו לפנימיה של בית הספר הריאלי בחיפה. מספרת האחות: "ישראל אהב את החיים בפנימיה, שאת אוירתה החמורה ריככה אבהותו הקפדנית של ד"ר בירם ז"ל, ונשאר נאמן בית הספר ומאמין בדרכו כל ימי חייו הקצרים והפורחים". ד"ר ארתור בירם עצמו העיד: "... כאן נעשה לישראלי גמור, על כל היתרונות והחסרונות של הצבר. הוא ספג עמוק לתוכו את התרבות העברית ואת האידיאלים של הארץ... בבית הספר, שם כינוהו חבריו בשם "גיפ", התבלט ישראל בכשרונותיו המצויינים וגם באופיו, אופי של ג'נטלמן קטן המגן על חבריו הצעירים ממנו ומשתדל למלא את חובותיו". בשנת 1933 עלו לארץ הוריו, אחיו ואחותו הצעירים והמשפחה התאחדה בתל-אביב. כעבור שנה סיים ישראל את לימודיו בבית הספר הריאלי ולמד שנה אחת באוניברסיטה העברית בירושלים. שאיפתו היתה ללמוד כימיה חקלאית, אך באותו זמן עדיין לא היה בארץ מקום ללמוד בו מקצוע זה ולפיכך נסע ללמוד באוניברסיטת לידס שבאנגליה. באוניברסיטה הצטיין גם בלימודים וגם בפעילות הספורטיבית, בעיקר באתלטיקה קלה, ועם זאת התעמק בפילוסופיה ובספרות אנגלית. ב-1939 קיבל את התואר הראשון.

כשפרצה מלחמת העולם השנייה הצטרף לגדוד הבריטי הוותיק "גרין האורדס" במלחמה כנגד הנאצים. בשירותו הצבאי הגיע לדרגת "קפטיין" (סרן). במהלך השירות, שעשה באנגליה, בהודו, באפריקה המזרחית ובמאדאגסקאר, עבר תלאות רבות וגם מחלות שגרמו לאישפוזו בבית חולים. בי' באב תש"ד (30.7.1944) מצא במאדאגאסקאר את מותו בעת שהדריך שם קורס קרבי. הוא נהרג בפגיעת כדור תועה והובא למנוחת עולמים בטקס צבאי מלא בבית העלמין הצבאי שבדייגו-סוארז. שני טייסים יהודים השתתפו בלוויה ואחד מהם אמר "קדיש". ישראל הניח הורים, שתי אחיות ואח.

כומר צבאי, ידידו של ישראל, כתב אחר מותו להוריו: "מותו פגע בי מאוד, כפי שפגע בכל מי שאהב אדם טוב, אדם אינטליגנטי, אדם שחיצוניותו המחוספסת היתה ניגוד גמור לנפשו. לכם אבד בן נפלא ולי אבד ידיד מובהק. מן הצבא ניטל אחד מחייליו המצויינים;" ביום השלושים למותו של ישראל הספידו מורו הנערץ ד"ר בירם; מכתבי תנחומים נתקבלו גם מן הגנראל יאן סמאטס ראש ממשלת דרום אפריקה דאז, שהיה ידידו של אביו של ישראל, ומן המלך ג'ורג' השישי; בבית "יד לבנים" שבניר דוד הקימו המשפחה וקיבוץ ניר דוד, לאחר מות האם חדר עיון לזכר המנוח, ולזכר הוריו; המשפחה גם הוציאה לזכרם חוברת בשם "ובלבם אהבת אלוהים ואדם".

 בתחקיר שנעשה בשנת 2017 נמצא שמקום מנוחתו במדגסקר. ציון מיקום קבר 2F4 , יחידה( Green Howards (Yorkshire Regiment דרגה Captain גיל 28.