מועצה מקומית זכרון יעקב

פתיחת תפריט ניידים

חורשת רוטרי משנה את פניה

פיסת הטבע המיוחדת היא תולדה לשיתוף פעולה של תושבים, המחלקה לאיכות סביבה וקיימות במועצה המקומית ומועדון רוטרי

הנבטה וזריעת פרחי בר, התקנת מערכת השקייה וסלילת שביל מאבני דרך -  חורשת רוטרי עוברת תהליך שדרוג כחלק מתכנית לשיקום החורשה והפיכתה לאוצר טבע נוסף במושבה. חורשת רוטרי, היא שטח המתפרס על פני כ-1.5 דונם בשכונת נווה רמז. פיסת הטבע המיוחדת היא תולדה לשיתוף פעולה של תושבים, המחלקה לאיכות סביבה וקיימות במועצה המקומית ומועדון רוטרי.

הפרויקט החל כאשר תושבים הגישו בקשה להשתתפות בקול קורא ליוזמות קהילתיות בתחום הסביבה, וכך נולד מיזם "אחוות הזרעים". עדי ברזון, מרכזת תחום חינוך סביבתי במחלקה לאיכות הסביבה וקיימות מספרת: "מיזם אחוות הזרעים החל לפני כשנה, מתוך רצון לשמר את המטען הגנטי של ירקות וכך לייצר גידולים 'כמו של פעם'. פתחנו קורס בו לקחו חלק 15 תושבי המושבה, ובמסגרתו הקמנו גינה קהילתית מקסימה. בקרוב יפתח קורס נוסף. כעת פרויקט הגינון ממשיך ואף מתרחב גם להשבחת זרעי פרחי בר בחורשה".

מי שהרימו את הכפפה וגייסו את המועצה המקומית לפרויקט המקסים הם תושבי שכונת רמז. אחת התושבות היא מיכל מר, אדריכלית נוף: "ראינו את הפוטנציאל שיש במקום הזה ובעבודה קהילתית משותפת אנו פועלים כדי לשדרג ולהנגיש אותו לציבור. על פי צילום אוויר ניתחתי את הצמחייה הקיימת בחורשה ויצרתי תכנית המותאמת לקנה מידה של המקום כולל מערכת שבילים, תכנון תנועה בגן ופינת התכנסות שאפשר יהיה לנצל לטובת כיתות לימוד, קבוצות מודרכות ועוד. בנוסף, זו אומנם פיסת טבע ציבורית אך היה לנו חשוב שלא להפריע לדיירים הגרים בסמוך, לכן מיקמנו את אזור ההתכנסות במרכז החורשה. מערכת השבילים תכווין את התנועה בגן ותחלק אותו לאזורים קטנים יותר עליהם יהיה אפשר להשתלט מבחינת סוגי הצמחיה במקום. לאט לאט המקום יבנה ויתפתח. עם תחילת עונת הגשמים נעביר את השתילים המונבטים לגן, ואף נעביר צמחים חשובים מפארק היין לחורשה". התושבים הקימו קבוצת ווטסאפ יעודית, אספו זרעי פרחי בר, כאשר כל אחד בביתו ובסיוע החווה החקלאית מנביטים וכך מחזקים את הזרעים טרם השתילה בחורשה.

לאחרונה הוצב במקום פסל מאבן ועליו מוטבע סמל רוטרי, שם המועדון ושנת הקמתו (1955). השלט הוכן בידי הפסלת אמירה יסעור. כמו כן יפעל המועדון להצבת ספסלי וברזי שתייה במקום לרווחת התושבים.

טליה מבור, מנהלת המחלקה לאיכות סביבה וקיימות: "אנו גאים לקחת חלק בפרויקט קהילתי נוסף במושבה שיגדיל אף יותר את הריאות הירוקות במושבה שלנו ויהפוך לפינת חמד למשפחות, זוגות, ילדים ועוד. אנו רק בתחילת הדרך, ולקראת החורף ניתן יהיה לראות את הפריחה המקסימה במקום".