מועצה מקומית זכרון יעקב

פתיחת תפריט ניידים

מוזיאונים

מוזיאון העלייה הראשונה

מוזיאון לעלייה הראשונה ע"ש שרה ומשה אריזון.
המוזיאון שוכן בבנין בן 117 שנים שנבנה ע"י הברון ושימש בזמנו כבית הפקידות והיה הבניין הגדול והמפואר בארץ.
במוזיאון שנפתח בפברואר 1999, שלוש קומות של תצוגה הבנויה ברצף של זמן, אולמות התצוגה משלבים סגנון מוזיאלי מודרני תוך שימור רוח תקופת העלייה ראשונה. בתצוגה נעשה שימוש רחב בסרטים שהופקו במיוחד ובתצוגה אור קולית בנוסף לתצוגת קבע עשירה ומיוחדת וקומה לתצוגה מתחלפת. המוזיאון סוקר את תולדות העלייה הראשונה וראשית תולדות המושבות בארץ ישראל.
רחוב הנדיב 2 – טלפון – 04-6294777 
 

מוזיאון נילי - בית אהרונסון 

משפחת אהרונסון, ממשפחת המייסדים, נודעה ברבים בזכות בניה אהרון אהרונסון שגילה את אם החיטה, שרה ואלכסנדר שהיו מעמודי התווך של רשת ניל"י בשלהי מלחמת העולם. כשנחשפה הרשת פתחו השלטונות התורכים בפעולת נקם, כאשר הם מכלים את חמתם בתושבי זכרון יעקב.
שרה נחלצה מהעינויים והתאבדה ביריה בראשה.
עלילות המשפחה והישוב מוצגות בבית המשפחה שהפך למוזיאון להנצחת פועלה של מחתרת ניל"י, הכולל ארכיון, ספריה ענפה, תצוגה של הבוטנאי אהרון אהרונסון וכן תכנית אור - קולית.
רחוב המייסדים 40 - טלפון – 04-6390120
 

יד למייסדים 

"יד למייסדים" הוקמה כדי להנציח את משפחות החלוצים מייסדי זכרון יעקב, שהגיעו לארץ בשנת 1882 מרומניה. בביקור באתר תוכלו לקרוא מעל תבליט הקרמיקה את שמותיהם. בתוך האולם הקטן נמצאים צילומים נדירים המנציחים את תולדות המושבה בעשרות שנותיה הראשונות. בעבר שימש המקום כגורן לאיכרים.
רחוב המייסדים 1- טלפון 046398811