פתיחת תפריט ניידים

מתקדמים למושבה ללא עשן

מתקדמים למושבה ללא עשן


זכרון יעקב, קהילה חמה בלי קמין. בתמונה יש ציור של קמין אש עם איקס אדום וכן את הטקסט המצורףהמועצה המקומית זכרון יעקב פועלת לצמצום השימוש בקמיני עץ במושבה; ראש המועצה, זיו דשא בפניה למשרד להגנת הסביבה ולוועדת איכות הסביבה בכנסת: "איסור הפעלת קמיני עץ יכול וצריך להיות חלק מתקנות וחוקי עזר אשר יאפשרו לרשויות המקומיות ויעניקו סמכות  לפעול למניעה ואכיפה".

בזכרון יעקב ובישובים הסובבים אותה ישנם מאות בתי אב, אשר מפעילים קמיני עץ עם בוא החורף,על מנת לחמם את בתיהם. בשנים האחרונות ההבנה כי קמינים המופעלים מעץ עלולים להסב נזק סביבתי ובריאותי משמעותי, הבנה זו הולכת וגדלה אך עם זאת, התופעה עדיין קיימת. מידי חורף נפלטים לאוויר מזהמים רבים מארובות הבתים עקב עשן הקמינים. זיהום האוויר גורם לתסכול רב בקרב תושבים רבים,  הטוענים לפגיעה באיכות חייהם ובבריאותם. 

לצד פעולות ההסברה בהן נוקטת המועצה על מנת להגביר את מודעות התשובים לנזקי הקמינים, ולצמצום השימוש בהם, טרם הוסדרה הרגולציה והתקינה  שתאפשר למועצה למנוע מתושבים להפעיל קמינים מעץ בבתיהם. על מנת לאפשר אכיפה אפקטיבית, על כנסת ישראל להתקין תקנות ולחוקק חוק עליו חוק העזר העירוני יוכל להתבסס ולקבל גיבוי משפטי.

בתוך כך, פנה השבוע (ג') זיו דשא, ראש המועצה לח"כ גילה גמליאל, השרה להגנת הסביבה; ולח"כ מיקי חיימוביץ', יו"ר ועדת הפנים ואיכות הסביבה בכנסת. "בישיבה שהתקיימה בנושא, ציינתי כי המשרד להגנת הסביבה מכיר בנזקי הפעלת הקמינים ואף מפרסם באתר הממשלתי, כי 'חשיפה לפליטות משרפת עץ מהווה סיכון לבריאות האדם, ועלולה להחמיר מחלות כלי דם ריאתיות וקרדיולוגיות'. זאת ועוד 'המשרד להגנת הסביבה רואה חשיבות רבה בהפחתת פליטות הזיהום וצמצום המפגע הנגרם מהפעלת תנורי הסקה מזהמים, לרבות תנורים המוסקים בעץ'. המשרד מכיר בחשיבות הטיפול בסוגייה, אך יחד עם זאת נמנע מלקדם תקינה בנושא או חקיקה. אי לכך, אני מפציר בכן לפעול לקידום חקיקה/תקינה על ידי כנסת ישראל, אשר תסדיר את הנושא ותאפשר לנו הרשויות המקומיות להתמודד עם  התופעה".

עוד ציין ראש המועצה במכתב, כי: "איסור הפעלת קמיני עץ יכול וצריך להיות חלק מתקנות וחוקי עזר אשר בסמכותה של הרשות המקומית להפעיל, אך בהיעדר חוק מוסדר בכנסת, או תקנות מחיבות אין בידי הרשות המקומית את הסמכות לאכוף איסור שכזה".

בתוך כך, אמר ראש המועצה על הקמפיין להפחתת השימוש בקמינים של המועצה: "ישנם תחליפים ידידותיים יותר לסביבה מאשר קמיני עץ שמאפשרים באותה מידה חימום הבית בחודשי החורף. אני קורא מכאן לתושבי המושבה, להתחשב בשכניהם ולהצטרף אלינו במאמצים לשמירה על אוויר נקי יותר למען הבריאות של כולנו". 

טליה מבור, מנהלת המחלקה לאיכות סביבה וקיימות המובילה את קמפיין המועצה להפחתת השימוש בקמיני עץ, אמרה: "משרד הגנת הסביבה והשלטון המקומי שוקדים בימים אלה על אסטרטגיה לטיפול בזיהום אויר מקמינים. המגמה הינה שינוי בתקינה של הקמינים, והגברת הפיקוח על הדלקים המזינים קמינים מעץ. עד אשר ימוסדו מנגנוני האכיפה, אני קוראת לתושבים להתחשב בשכניהם, להיות ערים לאלה שסובלים מעשן ומריח, ולצמצם את השימוש בקמינים ככל האפשר".